Printed fromfjc.org.ua
ב"ה

Музею «Пам'ять Єврейського народу та Голокост в Україні» подарували унікальні експонати

Понедельник, 20. Ноябрь, 2023 - 14:36

Нещодавно Єврейський Музей м.Дніпро відзначав свій День народження, підготувавши до одинадцятиріччя спеціальну програму, в рамках якої експозиція поповнилася 11 новими експонатами. 

Науковці Музею підготували розповідь про двох із них.

Це два медальйони з Лодзінського гетто, виконані у вигляді зірки Давида та відкритої долоні – Хамси, які передала Ганна Леонідівна Нечпал з м. Каховка Херсонської області. 

За словами власниці: «Я з того покоління, якому розповідали про війну і її жахи [медальйони були передані до початку повномасштабної війни Росії проти України – прим.], я цікавлюся цією темою і розумію, що стояло за такими медальйонами... Мій дідусь в роки війни був відправлений до трудового табору, бабуся працювала в тилу. У моїй родині є загиблі воїни. Тому я дуже обережно ставлюся до всього, що стосується того часу…».

Ганна Леонідівна побачила на сторінці приватного антиквара публікацію про продаж двох медальйонів 1943 р., які мали форму зірки і долоньки. На думку спеціаліста, ці предмети походили з Лодзького гетто, що в Польщі, адже їх було знайдено під час ремонту будинку, який колись знаходився саме на території гетто. На медальйонах викарбовано напис: «Getto Lodsch». І рік – 1943…

У наш час Хамсу (захисний амулет у вигляді долоні, який символізує удачу і щастя) пов’язують саме з єврейським народом, так само як і зірку Давида. У гітлерівській Німеччині та на окупованих нею територіях зірку Давида, як розпізнавальний знак, зобов’язували носити всіх євреїв чоловічої і жіночої статі, старших 10 років. Вона, як правило, нашивалася на спеціальну пов’язку або безпосередньо на одяг.

Далі Ганна Леонідівна розповіла: «Ціна їх (як для таких речей) була смішною, і я їх викупила з метою передати спеціалізованому музею – як пам’ять про тих людей, які пережили війну і які не дожили до Перемоги. Вважаю, що такі речі не повинні знаходиться у когось вдома, в приватних колекція тощо».

Цей безцінний подарунок зайняв гідне місце в експозиції Музею».

Джерело:djc.com.ua

photo_2023-11-19_21-25-03.jpg 

Комментарии: Музею «Пам'ять Єврейського народу та Голокост в Україні» подарували унікальні експонати
Нет добавленных комментариев