Printed fromfjc.org.ua
ב"ה

Новини

У м.Кам'янське був проведений сучасний ремонт санвузлів

За фінансової підтримки Федерації єврейських громад України, в рамках проєкту "Промінь відродження", у єврейській громаді м.Кам'янське був проведений масштабний ремонт санвузлів, які розташовані на третьому поверсі общинного центру синагоги "Бейт Реувен".


Новий дизайн додасть приміщенню більше світла та сучасності, що створить затишок і комфорт для членів громади та їх гостей.
 
IMG_20240404_215926_965.jpg 

Навіть ракетні обстріли не змогли зупинити святкування Пуріму-5784 у Одесі

 Організація святкування у єврейській громаді Одеси цього року була набагато складнішою, оскільки ракетні обстріли не припинялися і постійно лунали сигнали повітряної тривоги.


Через ракетну атаку була пошкоджена енергетична інфраструктура міста і у єврейській громаді Одеси було відсутнє електропостачання. Для святкування був використаний великий генератор, в який щогодини члени єврейської громади доливали пальне, щоб обігріти і освітити синагогу.

Люди входили в синагогу стурбовані, через події у місті, а виходили з посмішкою на обличчі, висловлюючи вдячність за хвилини спокою та спільну віру і надію.

Члени єврейської громади почали святкування Пурім-5784 з читання розділу Псалмів за мир воїнів та одужання поранених. Також подбали про солдата Давида, який зараз перебуває на фронті в Україні, вболівали за його успіх і благополучне повернення. Відразу після цього присутні мали змогу поговорити з Ігорем (Йосіфом-Іцхаком), випускником закладів єврейської громади, який був поранений у боях у Газі. Члени єврейської громади помолилися за його одужання та реабілітацію.

На завершення відсвяткували день народження двох дітей - Авраама Руденка, хлопчика з дитячого будинку "Мішпаха", та онука рабина Авраама і Хаї Вольф.

Навіть серед найтяжчих часів світло віри та надії не гасне, а радість може перемогти будь-які випробування!
 
IMG_20240404_215726_649.jpg 

Незважаючи на ракетні обстріли, єврейська громада Харкова відсвяткувала Пурім-5784

Нарередодні свята Пурім двадцять одна ракета вразила енергетичну інфраструктуру Харкова зануривши місто в блекаут.

Членів громади турбувало питання: чи буде в євреїв Харкова «світло та радість» на Пурім? У місті не працювало метро, а на вулицях ввечері була непроглядна темрява. 
Не зважаючи на ці обставини сотні євреїв Харкова прийшли святкувати Пурім.

Міський голова Ігор Терехов подякував рабину Мойше Московичу та єврейській громаді за те, що вони роблять для міста, і побажав всім радісного Пуріма та щоб добро перемогло зло.

«Ракети можуть знищити фізичне світло, але вони не можуть загасити світло, що палає в наших серцях, духовне добро та доброту, які ми можемо зробити іншим», – сказав рабин Москович.

Коли читали Мегілу, історія свята Пурім була як ніколи реальною в Харкові цього року. І коли люди виходили з синагоги з яскравою посмішкою на обличчях, йдучи в темну ніч, вони взяли з собою вічне послання, що буде «світло, веселощі, радість та шана».
 
 IMG_20240404_215300_977.jpg

Свято Пурім - 5784/2024 залишило незабутні враження та веселі спогади у серцях всіх учасників!

Основна ідея Пуриму - це спасіння, перемога та радість, тому святкування у громадах почалось з молитви за перемогу і мир в Україні та в Ізраїлі. 

Учасники заходів зібрались разом у єврейських громадах своїх міст, де на них чекали святкові програми, вікторини і конкурси, танцювальні номери та гумористичні виступи, єврейська музика, призи та подарунки.

Члени єврейських громад слухали читання "Сувою Естер", згадували події того часу та сьогодення, слухали про історію свята та за традицією смакували смаколики Гоманташи - "Вуха Амана ".

Хай благословіння Вс-вишнього, наша віра, молитви і виконання заповідей наблизять велику радість Перемоги і Миру!

 photo_2024-03-25_20-52-10.jpg

Більше фото: тут 

Святковий звіт: Всі громади отримали подарунки до Пуріму!

Від Львова до Харкова - в усіх куточках нашої країни відбулися радісні святкування, сповнені духу єднання та веселих моментів. 

Кожна громада отримала святкові подарунки, до складу яких входять: Сувій Естер українською мовою, традиційні солодощі, тріскачка-конструктор та інші сюрпризи.

photo_2024-03-25_16-22-57.jpg

Більше фото: тут

У єврейських громадах відбулося читання Сувію Естер – «Мегілат Естер»

Читання Сувію Естер є основною заповіддю свята Пурим, поряд із надсиланням страв друзям, допомогою нужденним і спеціальними трапезами на честь свята.

Члени єврейських громад зібралися у своїх громадах, щоб виконати цю заповідь. Атмосфера була дуже святковою – багато хто, як дорослі, так і діти, був у карнавальних костюмах, що створило пуримську атмосферу.

photo_2024-03-24_20-36-30.jpg

Більше фото: тут

Сьогодні Шушан-Пурим!

По всій Країні Ізраїлю та у всіх країнах розсіювання Пурим відзначається 14 Адара (а у високосний рік -14 числа "другого Адара"). Проте в Єрусалимі – як свого часу в Шушані – а також у тих містах, про які відомо, що вони були обнесені стіною за часів Єгошуа бін Нуна, Пурим святкують 15 Адара. І цей день називається Шушан-Пурим.

Причину цього поділу докладно викладено в Мегілат Естер: євреї воювали зі своїми ворогами 13 Адара і святкували перемогу наступного дня, 14 Адара, на честь чого встановлено свято Пурим. Але в місті Шушан євреям було надано дозвіл розправлятися зі своїми ненависниками два дні – 13 та 14 Адара. Тож євреї Шушана раділи та веселилися 15 Адара, і для них саме цей день став святом. Однак, щоб не принизити честь Країни Ізраїлю, тодішні мудреці Тори поширили святкування Шушан-Пурима і на ті міста Країни Ізраїлю, які за часів Єгошуа бін Нуна були обнесені муром.

photo_2024-03-25_10-31-06.jpg 

Зі святом Пурім - найвеселішим з наших свят!

Якщо ми замислимося над сутністю того, що сталося в Пурім, ми виявимо, що історія цього свята містить в собі серйозну підтримку для людей сьогодні.

Свято Пурім вчить нас тому, що дива іноді підкрадаються непомітно, іноді ланцюжок подій, що здаються нам випадковими, зрештою, обертається абсолютним дивом.

І нехай, з Б-жою допомогою, всі тривоги стануть останнім етапом перед настанням повного і остаточного Визволення, щоб ми змогли зі справжньою радістю відзначати Пурім у третьому Храмі в Єрусалимі разом із праведним Машіахом!

Веселого Пуріму!

photo_2024-03-22_14-25-57.jpg 

Напередодні Пуриму у м.Кам'янське (Дніпропетровської обл.) розпочав свою роботу музей історії та культури єврейської громади

У благодійному центрі “Бейт Барух” і синагозі «Бейт Реувен» (м. Кам’янське) свою першу експозицію представив новостворений музей історії і культури єврейської громади Кам’янського - Дніпродзержинська.

Першими відвідувачами стали члени єврейської громади, а також рабин Кам’янського реб Леві Стамблер. Усі присутні уважно роздивлялись старовинні предмети побуту, історичні фотографії, документи, які вдалося зібрати за цей час. Жваве спілкування розгорнулося навколо стендів з унікальною духовною літературою кінця XІX початку XX ст.

Нагадуємо, що кожен може долучитися до поповнення колекції музею.

photo_2024-03-21_19-45-37.jpg

Більше фото: тут

14 адара II 5784 / 23-24.3.2024

Пурім святкуємо за планом:

1. Читання Сувою Естер - прослухати двічі: ввечері та наступного дня. 

2. Пожертвування бідним - не менше, ніж двом нужденним. 

3. Мішлоах манот - щонайменше одному другу та не менше, ніж дві страви. 

4. Бенкет та веселощі.

Веселого Пуріму!

photo_2024-03-22_11-01-07.jpg 


Капелан ФЄГУ доставив набори до свята Пурім військовим на сході України

Напередодні свята Пурім, капелан Федерації єврейських громад України, Яків Синяков, здійснив поїздку до зони активних воєнних дій - на схід України.

У рамках цієї поїздки він передав військовим святкові набори до свята Пурім, необхідну гуманітарну допомогу, а також провів спільні молитви та одягання тфіліну.

photo_2024-03-20_18-40-21.jpg

Більше фото: тут

11 Адара II 21.03.2024 Піст Естер (Тааніт Естер)

Цього року 13 адара припадає на суботу, тому піст переноситься на четвер.

Коментатори пояснюють, що в тому році, коли відбувалися події сувоя Естер, відбувся той самий вирішальний день, коли євреї зібралися і знищили своїх ворогів. Цей день, 13-го Адара, був оголошений днем   посту. Всі, хто не міг вийти зі звичайною зброєю, зібралися разом у синагозі та звернулися до традиційно-єврейської зброї — молитви. 

І Вс-шній допоміг - ми перемогли. На згадку про це ухвалили звичай посту та молитви у день 13-го Адара. 

Піст починається зі світанку та завершується після появи зірок.

photo_2024-03-19_23-22-30.jpg


У Запоріжжі представили виставку «Німецька окупація та Голокост у Гуляйполі і селах Новозлатопільського єврейського національ

Виставка створена ГО "Гуляйпільські старожитності" в рамках проєкту "Музеї: Переосмислення" і це перша публічна подія з часів повномаштабнго вторгнення росії у Запоріжжі. 

На виставці у Запорізькому туристично-інформаційному центрі присутні змогли почути про злочини проти цивільного населення в роки німецької окупації Гуляйпільщини, про саме місто та села які нині знищуються російськими військами чи перебувають в окупації, про історію реальних людей та родин, яких торкнулися страшні події.

Фінансування експозиції здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut.

 photo_2024-03-19_20-49-18.jpg

Більше фото: тут 

Ноутбуки від Федерації єврейських громад України: цифрова освіта для учнів ОРЦ у м.Дніпро

Федерація єврейських громад України передала в дар Ресурсному центру нові ноутбуки Hewlett-Packard. Вони призначені для навчальних цілей, мають встановлену систему Windows 11 Pro та повністю готові для реалізації цифрової освіти учнів – роботи з документами, таблицями, презентаціями, серфінгу в Мережі, доступу до дистанційного навчання за допомогою онлайн-конференцій. 

" Ми вдячні Федерації єврейських громад України, її адміністрації в особі директора Аліни Теплицької та президенту Федерації Мейєру Ц.Стамблеру за цінний подарунок, який допоможе нашим учням опановувати цифрові технології в освіті!" - написали на Facebook-сторінці Освітнього Ресурсного центру для дітей з особливими потребами.

На фото: Таміла Р. – школярка, яка знаходиться на домашньому навчанні. Вона з цікавістю включилася у заняття з ноутбуком. Дівчинка за допомогою педагога Викторії Пінькас виконує завдання на класифікацію та систематизацію, набирає текст та форматує його. Таким чином педагог розвиває аналітико-синтетичні вміння Таміли, когнітивні зв'язки, дрібну моторику рук.

photo_2024-03-19_12-49-27.jpg 

Військовий капелан вирушає на передову з подарунковими наборами, щоб підтримати наших захисників.

Нехай свято Пурім принесе радість у важкі часи!

photo_2024-03-19_15-50-43 (2).jpg 

 

У Хмельницькому провели захід до свята Пурим у межах проєкту "Дорогою добра "

Напередодні свята Пурим, учасники проєкту "Дорогою добра" (створеного Хмельницькою іудейською релігійною громадою та благодійним фондом "Хесед Бешт" у співпраці з польською організацією Wspólnota "Drzewo Oliwne") зібралися разом у дружньому колі та за допомогою інтерактивного квесту "Місія врятувати єврейський народ - здійсненна" пригадали історію та традиції свята.

Впродовж заходу учасники ласували смачним традиційним Пуримським печивом гоменташами (Вуха Амана), які приготували господині-учасниці проєкту та фотографувалися з карнавальними масками, які напередодні виготовили діти.

Цей захід став не лише цікавим та веселим способом провести час в дружній компанії, але й чудовою нагодою вивчити більше про цікаву історію та традиції свята Пурим.

photo_2024-03-18_22-07-22.jpg

Більше фото: тут

Напередодні свята Пурим у Шосткинській єврейській громаді відбувся майстер-клас із виготовлення традиційного печива - Гомента

Волонтери Volunteer Community Ukr провели для членів єврейської громади м.Шостка майстер-клас із виготовлення печива Гоменташ ("Вуха Амана"). Усі присутні з задоволенням місили та розкатували тісто, формували трикутну форму, додавали макову начинку та ділилися своїми рецептами, щоб кожен зміг приготувати та відчути свято вдома.

Майстер клас завершився чаюванням з смачними Гоменташами які усім дуже сподобались.

photo_2024-03-17_19-52-55.jpg 

Підготовка до свята Пурім у розпалі!

Пурім – це не лише свято радості, а й символ боротьби та перемоги над злом. 

Вже третій рік поспіль ми святкуємо Пурім у тіні війни та працюємо 24/7, готуючи понад 48 000 подарункових наборів для єврейських громад по всій Україні. 

Підтримуючи українських виробників, ми замовили усю продукцію виключно в Україні. Традиційно, кожен пакунок містить смаколики, атрибутику та сувій Естер, перекладений на українську мову. 

Подарунки вже у дорозі до вас!

photo_5_2024-03-15_15-48-37.jpg 

Більше фото: тут 

Капелан Федерації єврейських громад України здійснив поїздку до місць поховання праведників

Цього тижня Яків Синяков, капелан ФЄГУ, відвідав святі місця, де поховані: Леві-Іцхак з Бердичева, учні Бааль Шем Това - Яків Йосеф Коен та Єгуда Ар'є Лейб у м.Полонне, Дов-Бер із Межерича та Зуся з Анаполя - с.Анаполь (Хмельницкої області), Натан учень Нахмана у Брацлаві, Бааль Шем Тов у Меджибожі (Хмельницька область) та Раббі Нахман в Умані. 

Були зачитані молитви за мир в Україні. Також відвідали поранених євреїв: надали їм духовну підтримку, подарували Тегілім та провели спільні молитви.

photo_2024-03-14_19-17-16.jpg

Більше фото: тут

У Вінниці пройшов дводенний «Єврейський вікенд»

У Вінниці 9 та 10 березня проходив "Єврейський вікенд". Дводенний захід був присвячений взаємному впливу української та єврейської культур, історичним та культурним зв'язкам обох народів.   

Вінничанам презентували новий туристичний проєкт «Шалом Єрусалимка». Під час екскурсії перед туристами оживав побут та традиції євреїв Вінниці. Захід відбувся  в рамках «Проєкт Кешер».

Раніше «Єврейський вікенд» вже проводили у Львові та Києві.

Джерело: vitatv.com.ua

photo_2024-03-13_19-25-48.jpg

Більше фото: тут

Прийшов Адар - примножуємо веселощі!

У єврейських громадах відсвяткували Рош Ходеш Адар ІІ та провели урочисті заходи, які подарували усім присутнім багато радісних моментів.

Учасники заходів грали в ігри, співали, танцювали, обмінювалися яскравими враженнями та обговорювали радісний день Рош Ходеша.

Атмосфера, частування та жартівливі завдання змогли створити дійсно веселий настрій.

photo_2024-03-12_23-17-54.jpg

Більше фото: тут

Єврейська громада Харкова відзначила початок нового місяця Адар II

Члени єврейської громади Харкова у Рош Ходеш Адар ІІ провели святковий захід і разом запакували сотні Мішлоах Манот на Пурим. Також були власноруч зроблені гоменташі та власні тріскачки. 

Зустріч була наповнена радістю, сміхом та веселощами у дусі свята Пурим!

4323122_n.jpg 

Більше фото: тут

У Чернівцях відбулось відкриття виставки "Світло Єрусалиму"

У виставковій залі "Вернісаж" відбулось відкриття виставки Наталії Коробової "Світло Єрусалиму", де художниця представила твори живопису і графіки. 

Рабин міста Менахем Мендл Гліцнштейн та голова обласної єврейської громади Леонід Мільман привітали мисткиню, відзначили глибокий зміст її робіт. Рав. Менахем Мендл підкреслив, що в цій недільній главі Тори якраз і йдеться про поєднання духовного і матеріального, що властиво художнім творам. 

Експозиція триватиме до кінця березня, і  відвідувачі матимуть можливість насолодитися цікавими картинами талановитої художниці.

photo_2024-03-10_21-58-46.jpg 

Рош Ходеш Адар ІІ 10 - 11.03.2024

Починається другий Адар. 

Адар вважається самим вдалим і сприятливим місяцем. 

Любавицький Ребе підкреслював, що радість і веселощі мають величезну силу в подоланні труднощів.

«Служіть Вс- вишньому в радості». Коли людина сповнена радості та її впевненість у Вс-вишньому сильна, це само по собі є духовним засобом того, що з Небес надішлють їй та її сім'ї ще безліч приводів для радості та задоволення.

photo_2024-03-08_15-28-10.jpg 

Військовим на Донецькому напрямку був переданий автомобіль

У місто Лиман, Донецької області, капелан Федерації єврейських громад України доставив автомобіль для наших військових, яку придбали представники Дніпровської єврейської громади: Сандомирський Леонід, Марков Олексій, Штіпельман Владислав.

Федерація єврейських громад України наповнила автомобіль необхідною гуманітарною допомогою, щоб полегшити перебування захисників на передовій.

Також Яків Синяков провів молитву з військовими, надавши їм силу та підтримку.

photo_2024-03-08_12-11-23.jpg 

У Переяславі відкрилась виставка картин Альберта-Лейзера Фельдмана

У мистецькій галереї Переяславського центру культури та мистецтв відкрили виставку картин Альберта-Лейзера Фельдмана “Колоритні епізоди штетла”. Її приурочили до 165-ї річниці від дня народження класика єврейської літератури Шолом-Алейхема. На ній представили 15 картин художника.

Експонуватиметься виставка до 27 березня, побачити її можна у будні з 10:00 до 16:00.

Альберт Фельдман виклав на полотні розповіді Шолом-Алейхема з творів про жителів штетлу, де проживали євреї. Саме через це виставка має назву “Колоритні епізоди штетла”. Серед героїв картин можна побачити і маленького Шолом-Алейхема. Він зображений на картині, яка називається “Можна записати”.

Ініціаторка виставки, голова Товариства єврейської культури та завідувачка будинку культури села Гайшин Ірина Кучеренко розповіла історію переяславського єврейства у ХІХ столітті та закликала всіх охочих відвідати виставку.

Джерело: ps.informator.ua

photo_2024-03-07_20-44-29.jpg

Більше фото: тут

У Чернігові діє програма гарячих обідів для потребуючих

Доброчинність починається з простих речей - миру в душі, миру в домі і тоді є чим ділитися, є енергія, бажання та сили.

Єврейська громада Чернігова продовжує підтримувати людей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Протягом минулої зими члени єврейської громади підримували мешканців зруйнованої Бобровиці. Також на постійній основі здійснюється підтримка літніх людей спільноти.

" - Коли в тебе просять їжу, маєте нагодувати в ту ж хвилину, бо той, хто просить може померти з голоду. Так вчать нас мудреці Тори, так нам говорить серце. " - зазначають на сторінці єврейського центру у Facebook.

photo_2024-03-07_00-04-34.jpg

Більше фото: тут

На єврейському кладовищі у Бердичеві виникла пожежа

Бердичівське РУ ГУ ДСНС України у Житомирській області на Facebook-сторінці повідомило, що сьогодні виникла пожежа на одному з найвідоміших пам'яток Бердичева – єврейському кладовищі. Це єдиний з трьох єврейських цвинтарів міста, який зберігся донині.

У ХІХ ст. Бердичів був найбільшим єврейським осередком в Україні і одним з найбільших у Європі. Його називали Волинським Єрусалимом. Тут мешкало більше 50 тисяч євреїв. У післявоєнні роки ХХ століття кількість євреїв у Бердичеві значно знизилась, але Бердичів ще й нині є особливим містом для євреїв всього світу.

Найголовніший об'єкт кладовища – мавзолей цадика Леві Іцхака Бердичівського–місце паломництва хасидів з усього світу.

Рятувальники ліквідували пожежу та наголосили, що спалювання сухостою, сухої трави та чагарників під час воєнного стану може розцінюватися як акт диверсії відповідно до ст.113 “Диверсія” Кримінального кодексу України та карається від 15 років позбавлення волі до довічного ув'язнення.

photo_2024-03-06_19-40-15.jpg 

У синагозі «Золота Роза» м.Дніпро розпочав роботу «Шабатний дитячий клуб»

Міжнародна дитяча організація «Цивос Гашем» у Дніпрі, єшива-ктана імені Леві-Іцхака Шнеєрсона, під патронатом єврейської громади Дніпра, оголосили про початок роботи нової програми «Шабатний дитячий клуб» для єврейських дітей віком від 9 до 18 років, та окремої програми для малюків 4-8 років.

Кожну суботу для старших дітей проходить інтерактивна молитва, окремо для дівчаток та хлопчиків. Для хлопчиків молитва Шахаріт відбувається під керівництвом рабина Шломо Сегаля, після чого починається читання Тори, під керівництвом рабина Аківи Романовського, разом із спільним міньяном.

Для найменших учасників клубу підготовлена спеціальна розважальна програма з елементами молитви, розповідями про тижневий розділ Тори, а також хасидські історії, ігри та частування.

Зустрічі «Шабатного клубу» проходять щосуботи о 10:00, за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 4, центральна синагога «Золота Роза».

photo_2024-03-06_10-18-55.jpg 

Постійно підтримуємо наші громади!

Завдяки нашій програмі доставки наборів побутової хімії, ми змогли допомогти маленьким громадам по всій Україні. Фотографії вдячних отримувачів говорять самі за себе - наша підтримка безцінна. Разом ми здатні на все!

photo_2024-03-05_17-44-07.jpg 

Більше фото: тут 

Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» розпочав співпрацю з державним архівом Житомирської області.

В архіві містяться сотні тисяч матеріалів, в тому числі про трагедію Голокосту та жертв, яких зазнав регіон у XX столітті. 

Так, за даними дослідників, станом на 1939 р., майже третина населення Житомира була євреями. Однак, Голокост вдалося пережити менше ніж двадцяти житомирським євреям, переважно завдяки допомозі з боку місцевого населення. 

Оцифрування матеріалів дозволить надійно зберегти документи в онлайн-архіві Меморіального центру.

photo_2024-03-04_21-08-56.jpg 

Українським військовим на Донецькому напрямку була передана гуманітарна допомога

Капелан Федерації єврейських громад України, Яків Синяков, разом з волонтерами доставили військовим, які виконують бойові завдання на найгарячіших ділянках фронту, гуманітарну допомогу.

Були передані: два інверторні генератори, два портативні джерела живлення EcoFlow та квадрокоптер Mavic 3 Pro.

Велика подяка за придбання квадрокоптера Рафаєлю Сапожникову, Міхаелю Пінкусу та фонду Ukraine Aid Ops.

Разом переможемо!
Більше фото: тут

photo_2024-03-03_22-15-54.jpg 

Капелан Федерації єврейських громад України зустрівся із солдатами та провів лекцію про юдаїзм у Києві

Капелан Федерації єврейських громад України, Яків Синяков, здійснив візит до Києва, де зустрівся з військовослужбовцями - євреями, надавши їм духовну підтримку.

Також відбулася цікава лекція про юдаїзм для капелланів та зустріч з професором психіатрії. Обговорювали створення програми для капелланів з основами психології, психіатрії та монотеїзму.

photo_2024-03-01_13-37-06.jpg

Більше фото: тут

Начальник Полтавської ОВА зустрівся з головою Ради Федерації єврейських громад України Мейєром Стамблером

Начальник Полтавської ОВА Філіп Пронін зустрівся з головою Ради Федерації єврейських громад України рабином Мейєром Стамблером.

На зустрічі обговорили перспективи покращення паломницьких маршрутів у регіоні. 

«Всього у світі існує дев'ять місць, які має відвідати кожен єврей. І одне із них – на Полтавщині. Хасиди приїжджають до Гадяча, аби вшанувати пам'ять релігійного лідера Алтер Ребе – засновника руху Хабад, рабина Шнеура Залмана, – розповів Філіп Пронін. –  Наша культура багатогранна. У ній кожен може знайти джерело сили, натхнення й мудрості. Цінуємо, оберігаємо, популяризуємо».

 photo_2024-02-29_21-02-34.jpg

Джерело: poda.gov.ua

Ищите старые сообщения? Найдите на полях меню "Архив".