Четверг, 17. Ноябрь, 2022 - 18:14
11 листопада в онлайн-виданні "Полтавська хвиля" була опублікована стаття про історію єврейської громади м.Полтава.
" Таке враження, що вся доля євреїв у Полтаві, а це щонайменше 130 років, написана на одному камені, що на меморіалі Скорботній матері. Важлива впливова частина суспільства враз зникла з терен міста так само несподівано, як і з’явилась.
Документів про проживання євреїв у Полтаві до 1802 р не було виявлено. Основна маса єврейського населення Європи проживала у Німеччині та Польщі, куди вони тікали з Західної Європи від антисемітизму.
Але відомо, що окремі євреї у Полтаві служили в козацькому війську і обіймали в ньому командні посади. Наприклад, полтавський полковник Герцик, що мав зв’язки з Пилипом Орликом та Мазепою, був євреєм.
Росіяни дискримінували євреїв, це була справжня антисемітська держава. Російські купці звинувачували євреїв у «підриві торгівлі», бо не витримували з ними конкуренцію. Тому влада забороняла євреям в’їзд до країни.
Зараз у Полтаві лишилося багато згадок про єврейську громаду.
Зірка Давида на одному зі старих особняків про існування єврейської громади говорить найпромовистіше.
Також є найголовніша єврейська пам’ятка — колишня Хоральна синагога, яка пам'ятає не одну пожежу. За радянських часів вона була клубом, а нині відома як філармонія.
У 1850 році збудували Першу кам’яну синагогу Полтави. Згодом на сусідніх ділянках з'явились власне Хоральна синагога, Будинок Рабина та синагога Міснагдім, яка не збереглася. Відтоді Першу кам’яну синагогу використовували як молитовний будинок, школу та для інших конфесійних потреб. Були ще синагоги. Наприклад, Солдатська і Хабатська на вулиці Поштамтській, (зараз Чорновола). "
Повна версія статті